dobroXzlo.

1. srpna 2014 v 13:45 | Terrie. |  na téma.
Upřímně, dost pitomé téma týdne, drahý blogu. Jsme snad v pohádkovém světě? Navíc, ani mi nepříjde, že by naše tak "zkažené" století umělo skutečně jedno od druhého rozeznat. Ale když už jsem měla skoro celou noc na uvažování, že přišlo i na tohle praštěné téma ...


V prvé řadě si nejsem jistá, jestli tyto pojmy dnes skutečně ještě někdo upřímně používá, aniž by pod ně neschovával své egoistické záměry. Je dobrem myslet sám na sebe? Asi ne, ale co jiného než sebe sama v životě máme?
Rozhodně jsou tyto dva pojmy zcela relativní.
Jsou věci, které jsou obecně považovány za dobré a naopak. Ale kdo jim tento význam dal? Jedině lidé. A naše filozofie, která se vyvíjela s lidskou kulturou... říkejte si co chcete, ale přirozeně dané jsou možná tak naprosto nedobré účinky některých látek na naše tělo.
Jesli je lidstvo ve své podstatě dobré nebo zlé, je podle mě zbytečné řešit, když každý tato slova chápe zcela jinak. Třeba kdyby lidstvo ovlivnilo nějaké jiné směry a jiná jména, bylo by teď dobrem fetovat a krást a žít podle svých vlastních pravidel. Anarchie. ... Ale možná, že skutečně se ve většině případů lidé shodují a shodovali v tom, že řád je důležitý, druhý člověk, že nemá právo jen tak ubližovat druhému, jeho vlastnictví, ... kdoví, možná by to něco znamenalo.

Přesto nemůžeme nic nikdy házet do jedného pytle.
Někdo má svou víru, své přesvědčení, pokládá se za dobrého člověka, vždyť přeci nikdy nikomu neublížil, má svůj řád, svá pravidla, kterých se drží, nezávidí, nepřeje druhým špatné, pomůže, kde může, aniž by za to něco chtěl. Ale ti ostatní mohou prohlásit za čiré zlo fakt, že tento "světec" opovrhuje svým jediným synem, jen proto, že je jiné orientace - příklad. Rozdílné vnímání, přesvědčení. A kdo je teď tím zlým?
Jeden by si myslel, že když řeknu "Hitler byl zlý", dáte mi všichni za pravdu. Ale co když vám někdo začne tvrdit, že měl pravdu? Když vám někdo řekne, že v přírodě to vždy bylo zařizeno - přežije jen silnější, budete souhlasit. Už méně z vás by souhlasilo s tím, že těhotná žena, které lékaři "slibují", že porodí těžce nemocné dítě, by měla jít v každém případě jít na potrat. A valná většina z vás odsoudí vyhlazovací tábory. Velice zveličený příklad, ale stále jde o problematiku "slabších článků". Ano, je to hnus. Co člověk to názor, to zkušenost.
Většinou kýveme hlavou na dobro, které podporuje vše živé a toleruje rozdílné. Jsme tolerantní, višichni stejná práva, ... postavme si mešity, buďme tolerantní, dejme prostor muslimům, kteří nezůstanou pouze u antisemitismu, pokud jde o šíření jejich přesvědčení.

Tak co je dobré?
Možná ráda zveličuju, možná jsem moc mladá a moc blbá, abych uvažovala takhle o takových velkých věcech. Možná zase jen z frustrace pletu páté přes deváté.
Ale řekněte mi sakra, kdo je dobrý a kdo zlý?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jorika Jorika | Web | 1. srpna 2014 v 14:40 | Reagovat

Ale Hitler byl opravdu zlý a navíc prý byl psychicky nemocný, ten měl nejspíš skončit v blázinci a jak to dopadlo všichni víme... :-!

2 Terrie. Terrie. | Web | 1. srpna 2014 v 14:41 | Reagovat

[1]: Netvrdím, že nebyl, jen, že se najdou i takoví psychicky nemocní, kteří by s ním ještě i dneska souhlasili ...

3 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 5. srpna 2014 v 21:51 | Reagovat

Mě to téma tak nesedlo, až jsem z toho ztratil chuť a celý týden nenapsal vůbec nic. A teď, tento týden, to co jsem napsal tak asi skončí v rozepsaných :D :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama