ošetřovatelství. zdravotní sestra těžký chleba má.

7. března 2014 v 10:36 | Terrie. |  na téma.
Těžko mi bylo přijít na téma o kterém nikdo nemluví, ale já bych o něm mluvit dokázala. Je možné, že o tomhle melu doma pořád dokola, ale co, stejně si myslím, že veřejnost jako taková, má o zdravotních sestrách různé názory. A různá mínění. A mě je tohle témě velice blízké, tak proč to neventilovat a nepřiblížit?
Co si představíte, kdy žse řekne zdravotní sestra?
Někteří ty sexy postavičky z téměřporna, no, přiznejte se. Dále bych to rozdělila asi do dvou skupinek. Jsou lidé, kteří berou sestry jako pomocnice lékařu, nebo prostě ty, které utírají lidem zadky. A to je cele, kam se hnete, ptají se vás "Jaká byla praxe? Moc posraných zadků?". Tyhle lidi primitivy nesnáším ...
Pak jsou, díky bohu i lidé, kteří dokážou tuto profesi, nebo spíš povolání, jak snad níže pochopíte, docela ocenit a uznat, že se jedno o profesi náročnou. Například jsem šťastná za to, že mohu popravdě říct, že má rodina mě v tomto podporuj a je hrdá na to, co jednou budu dělat. Dokážou vidět hlouběji, než do té ošetřovatelské praxe utírání zadků a dokážou mě podpořit, když už mám chuť se vším tím učením a snažením praštit, protože to náročné je!
Ale i tak, někdy mě litují, až příliš, když jim říkám, jak to všechno mám, co musím ...
Oni si lidé hlavně pořád myslí, že sestra jako taková, je prostě pomocníkem lékaře. Ale sestra je mnohem víc.

Začneme tak, jako jsem začala i já. Střední zdravotnickou školou.
Kdysi mezi středními školami, poněkud prestižnější záležitost. Jak mi říkavají starší, vždycky bývalo - gymnázium, odborné školy a zdravka zvlášť. A dostat se tam bylo dost těžké. Ale taky člověku k tomu, aby vykonával profesi sestry stačila maturita.
Ovšem dnes?
Mohu zaručeně říct, že na zdravku se můžou dostat i lidi, kteří to tam prostě nezvládají ... a nějakým způsobem, těmhle lidem pořád všechno prochází. Ale dost o tom, ona zdravka upadá nejen díky tomu, že tam vezmou už pomalu kdekoho. Pořád to zůstane jako náročnější střední škola a za tím si stojím (!) ale už odtamtud vymizeli lékaři, kteří vyučovali ... A sestra po absolvování zdravky, vlastně není sestrou.

Zdravotnický asistent, to už je pomalu jak sprosté slovo.
Ano, toto jste po úspěšeném zvládnutí maturity. A co to obnáší? Vize tohoto pracovníka byla pro nemocnice asi velice prospěšná. Něco mezi sestrou a ošetřovatelkou. Oprotoi ošetřovatelky ale, může asistent dělat i odbornější výkony - jako odběry, měření životních funkcí, podávání léků, ... no, prostě nemocnice mohly ušetřit tím, že zaměstnají asistenty, kteří jsou levnější, než sestra. Ovšem, asistent nemůže být bez dozoru. Co je mi v dnešní době z pracovníka, který nemůže na noční zůstat sám? To by byla zase sestra, zase personál navíc, a to se finančně nevyplácí.
Oni vás jako asistenta zaměstnají, ve výsledku však pracujete jako registrovaná všeobecná sestra a za jaký plat ... to už je na nemocnici, většinou však ne za ten sesterský. A ve smlouvě budete mít podmínku, že do určité doby nastoupíte na vysokou, abyste získali titul.


Pokud chcete být zdravotní sestrou, pak tedy opravdu není jiná možnost, než bakalářské studium.
No jo, ale ono už jen dostat se tam, není jen tak. Příjde mi strašně pitomé a paradoxní, jak moc jsou v tomto vysokoškolském oboru upředňostnování gymnazialisti, kteří oproti holek ze zdravky nemají 4leté odborné zkušenosti a znalosti a minimálně dvouletou praxi na těch nejvytíženějších odděleních. To ja jako seriously? Gymplák, který sice má všobecný přehled ale prakticky ani teoreticky tuhle tématiku absolutně nezná, se nejen na tento obor dostane lépe, on bude i lépe zvládat některé ty předměty (protože výška není o ničem jiném než o tom, kolik informací dostanete do hlavy přes noc a učit se takovou bifyziku ... to fakt není o tom, co v praxi využiji!) a vyloženě u nás na škole, mají gympláci zcela v klidu méně hodin praxe, než my, co přišli ze zdravky ...
Vážně...

No, ale dost rozčilování, jsme na univerzitě, studujeme všeobecnou sestru, bakalářská obor, abychom tedy byli v praxi uplatitelní ... A jak jsem podotkla, je to o tom, kolik toho dostanete do hlavy, ne o tom, kolik užitečných věcí se dovíte a naučíte. A pokud je vysoká škola supr ... ona je, ale, když máte čas a brigádu. To taková budoucí sestřička (no, to ani nikdy neví, kdy jí z té školy vyhodí, že) nemá. Protože minimálně 2x týdně sedí ve škole vyloženě od rána do večera. Jediný volný čas je víkend, možnost brigády zcela nemožná, zvlášť pokud víkend, co víkend, pendlujete mezi domovem a školou. Náročné. Rozhodně.
16 předmětů, z toho 5 zkouškových, žádné volno, každé prázdniny praxe - 8 hodin, 5x denně. Ano, to je jako šichta.
Šichta o prázdninách, bez odměny.

A proč?
Protože sestra by neměla být pouhou pomocnicí lékařů. A ani není!
V reálu je to tak, že sestra dělá věci za lékaře - dopisuje ordinace, chystá transfuze, edukuje pacienta o průběhu jednotlivých výkonů - toto všechno mimo její kompetence. Ano, skutečně, na vytížených odděleních to tak je! A ne, neuvidí za to ani korunku navíc na výplatní pásce. Do toho ještě sama má co dělat, aby stíhala.
Ono opravdu je to v reálu tak, že na takové interně má sestra na starost 6-8 pacientů, běhá kolem nich, do toho ještě chystá milion věcí na sesterně, musí být stále ve střehu, k tomu pořád vést dokumentaci, zapsané musí být všechno! Kolikrát kvůli papírování nemá čas ani na pacienta jako takového, natož sama na sebe, na chvilku oddechu. Netvrdím, že je to tak všude, ale jednou, až budete na takovém chirurgickém nebo interním, velkém oddělení na návštěvě... zkuste si toho zmatku a spěchu všimnout.

A proto sestry dnes musí mít vysoké školy. Na ošetřovatelskou praxi je kladen větší a větší nárok, nejde jen o profesi, je to samotatný, multidisciplinární vědní obor, ve kterém se dělají výzkumy, ... je to věda jako každá jiná. Dnešní svět se chce víc zaměřit na prevenci nemocí. Zároveň na zlepšení kvality zdravotnické péče. Kompetence sester se zvyšují, protože už tak sestra musí kolikrát rozhodovat sama bez lékaře. Jak jsem řekla, už dnes překračuje své kompetence a je to na její triko, nikdo jiný za to neponese zodpovědnost. Proto musíme studovat. Učit se naplánovat zdravotnickou péči, kterou by měli realizovat právě ti zdravotničtí asistenti, my bychom byli jakžto dozor nad nimi, nějaká autorita, které s lékařem spolupracuje a komunikuje, nejen, že plní jeho diagnostiku. Ono totiž, medicínský a zdravotnický pohled na člověka je trochu odlišný. Lékař řeší ty zdravotní obtíže, konkrétní nemoci, soustředí se na léčbu, sestra se snaží zajistit všechny potřeby, které klient má - od žízně až po stesk po rodině, nebo jiné problémy, které jsou ovšem psychického rázu.

A co z toho sestra má?
12-hodinová šichta, práce od nevidím do nevidím, má pečovat o člověka, ale díky tomu všemu zařizování a papírování, je ráda když ví, kolik její pacienti zrovna ten den přijali tekutin. Musí toho mít v hlavě opravdu spousta, zvlášť pokud lékař zase nemá čas na nějaké kroky, a ona to musí udělat sama. Lékaři se na ní přesto dívají shora, pořád je přece jen hloupá sestra, kdežto ona má za sebou medicínu (obzvlášť praktikanty touto arogancí trpí). Do toho má ještě své osobní problémy, jako každý člověk, ketré však ventilovat nemůže! Ani, když je na ní pacient, další sestra i lékař nepříjemní, vůči nemocným na sobě nesmí dát nic znát! Do toho se sestra stále učí, ať už si při práci dodělává titul, nebo studuje, aby získala kredity. Věřte mi, je to náročné. A do toho o vás ještě někdo řekne, že se učíte jen, abyste utírali zadky.


Není to práce pro každého. Ono totiž, za nějakých 14 tisíc, to není práce, kterou by člověk dělal kvůli jen kvůli výdělku. Buď k tomu člověk má vztah, bere to jako povolání, náplň života, nebo ho to zničí, vyhoří.
Tak prosím, mějte k sestrám úctu.
Je to nádherné povolání, jsem ráda, že jsem si vybrala tuhle trnitou cestu a chci jednou být tou nejlepší zdravotní sestrou ale málokdo ví, co všechno se za tím skrývá ... :)


p.s. jako reakce na vaše reakce (:D) k tomuto tématu, vznikl tento článek
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MaddyHarry MaddyHarry | E-mail | Web | 7. března 2014 v 11:10 | Reagovat

Se zdravotními sestrami mám špatné, špatné zkušenosti. Ne všechny jsou špatné, ale ty dvě špatné nebo tři špatné zkušenosti jsou dost silné.  Pokud někdo nemá to povolání rád neměl by to dělat.

2 Ida Ida | 12. března 2014 v 19:46 | Reagovat

Vím úplně přesně o čem mluvíš. Jsem porodní asistentka a nepřála bych nikomu slyšet co všechno jsem si já i moje kolegyně od rodící matky musely vyslechnout.

3 Dana Dana | E-mail | Web | 13. března 2014 v 10:42 | Reagovat

Dobrý článek:)

4 Zrzečka Zrzečka | E-mail | Web | 13. března 2014 v 10:46 | Reagovat

Ahoj pěkný článek taky jsem na zdrávce...v Pardubicích na tříletém oboru Ošetřovatel ...je škoda že lidí vidí jen to základní co musíme dělatž a nevidí ten zbytek ,někdo to dělat musí a navíc ted se smeji ale jednou muzou bejt na luzku oni ....

5 K. K. | E-mail | Web | 13. března 2014 v 12:20 | Reagovat

Nikdy z hlavy nedostanu obrázek, kdy mě jako 10leté děcko jedna velice obézní sestra zfackovala... Jen proto, že nám nakázala kvůli vizitě být vzhůru, ale ta nakonec nedorazila (což nám nikdo neoznámil), takže jsme "ponocovali"...

Ale jasně že kvůli tomu neházím sestry do jednoho pytle. Do kontaktu se s nimi vlastně ani nedostávám. :D

6 Pražský poděs Pražský poděs | 13. března 2014 v 12:46 | Reagovat

Hezky napsané. A ten Joker :D

7 madgirl69 madgirl69 | Web | 13. března 2014 v 13:22 | Reagovat

Máma je doktorka a babička zdravotní sestra, takže na jednu stranu chápu, jak tuhle problematiku bereš, protože o tom sama taky něco vim (měla jsem období, kdy jsem chtěla pokračovat v rodinný tradici a taky bejt zdravotní sestra) a chápu, že zdravotní sestry to rozhodně nemaj jednoduchý. Nepřijde ti, že to ale celkem zveličuješ? Chápu že je to těžký, ale mezi náma - sakra co dneska neni těžký? Všichni budeme mít problémy se školou, problémy sehnat práci.. Všichni si tim projdem, a ty to líčíš tak, jako kdyby takovýhle problémy měly akorát zdravotní sestry -.- No nic, článek je to dobrej, ale trochu zveličenej.

8 perfect-skinny-bitch perfect-skinny-bitch | Web | 13. března 2014 v 13:29 | Reagovat

Já jsem studentka bc. a upřímně, nesnáším přítelo kámošky, jsou to pí** z ekonomky a já jsem pro ně vytěračka zadků, no oni jsou zas prodavačky v kaufu , protože máme přeekonomováno. Někdy mě to fakt sere, mám chuť s tím seknout, na praxi chodíme jako normální sestry do nepřetržitého provozu a je jasné, že jako praktikantka si holka pro všechno, nejhorší je, když sestry sedí celý den na prdeli a honí tě i se sanitárkama, a když si dovolíš po deseti hodinách sednout a něco strčit do pusy, tak už zas přijdou "no sestři, tak až dojíte, tak pujdete...." já to jídlo vždycky hnedka odložím, protože mám potom po chuti, že ti nenechají ani 15 minut, přece by to sdělení chvilenku počkalo, ale oni mezi tím sežraly dvě tři čokolády a řeší nějakou dietu???? A dál studium, někdy si z nás opravdu dělají kozy, chtějí po nás téměř to co na medině, k čemu mi to ale bude, pro mě je priorita zručnost, hlavně že znáš všechny arterie, a vény, ale že neumím napichnout kanylu je celkem průser a tohle je příklad z gymplu, holky mají sice teoreticky nabušené totálně sračky v hlavě, ale prakticky jsou příšerné. Jedna holka od nás měla měřit teploty a dělala to tak, že čekala u každého pacienta, než se to změří, ani ji nenapadlo dát to na celém odd. a pak to posbírat :D opravdu, někdy mám chuť se na to vysrat, ale pak když jsem jako brigádnice v nemocnici, tak je mi tam dobře

9 Petra, zdr.sestra Petra, zdr.sestra | 13. března 2014 v 13:39 | Reagovat

No, zveličené to trochu je,ale nadšení související s věkem to snad trochu omlouvají. Jen bych slečně přála, aby ideály vydržely i po třiceti letech služby......

10 Markéta Markéta | 13. března 2014 v 15:47 | Reagovat

Článek dobrý, ale máš tam pár malých nesmyslů ;)

"Osm hodin denně, 5x denně"

Můžu se zeptat, kdy tě nepadlo že by ses mohla stát sestrou? Já o tom celkem uvažuji (gymplačka :D), ale bojím se, že holky ze zdrávky v praxi budou o dost lepší a že bych mohla i vyletět...

11 Seina Seina | Web | 13. března 2014 v 16:09 | Reagovat

Hezky si to napsala, to by si měl přečíst každý, protože denně vídám, jak v tom mají lidé bordel. Já plánuju po zdrávce psychologii, s lidmi mám praxe dost, je to maturitní předmět a lepší, jak se doučovat něco, co jsme měli jen dva roky. =)

12 Ekkaia Ekkaia | Web | 13. března 2014 v 17:51 | Reagovat

Až na ty pravopisné chyby je to dost zajímavý článek. Nikdy jsem netušila, co všechno to obnáší, než se stanete zdravotní sestrou. Doteď jsem patřila spíš k těm primitivnějším jedincům, ale tvůj článek mi to jaksi vysvětlil :D

13 chudobka1970 chudobka1970 | Web | 13. března 2014 v 18:52 | Reagovat

Nejprve ke zdravotnickým asistentům, sami nesmějí ani podat léky, ani píchnout injekci a ani odebrat krev.Jsou pod odborným dohledem všeobecné sestry(ne zdravotní).Je to slovíčkaření, ale když už o  nich píšeš, měla bys znát terminologii.Ještě bych ráda pracovala na oddělení,kde bych měla pouze 8 pacientů:-)).Jinak s tebou souhlasím. Je to opravdu náročná práce, nejen fyzicky ale i psychicky.A pokud ji neděláš z lásky k lidem, něco špatné.Ostatně pacient okamžitě vycítí, jestli to děláš protože chceš, nebo protože musíš. Máš taky pravdu s tím vzdělávacím systémem nešikovně převzatým ze zahraničí. Tam ovšem pracují na pozicích ošetřovatelů i asistentů lidé, kteří za svoji práci dostanou přiměřený plat. Hlavně ale pracují na svých pozicích. U nás je okamžitě přeřadí buď na pozici ošetřovatele(neboli sanitárky, sanitáře), nebo je nutí dodělávat si školu k pozici všeobecné sestry - obojí je blbost.Kdyby je nechali pracovat na pozicí zdrav. asistenta, mohli by ušetřit na stavu všeobecných sester. Ale k tomuhle musí naše zdravotnictví dospět...

14 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 13. března 2014 v 18:53 | Reagovat

K lékaři ani do nemocnic moc nechodím, ale když se tam jednou za čas ukážu, vidím usměvavé příjemné sestry, které všechno časově zvládají, zkrátka profesionálky :)

S tou střední naprosto souhlasím, jezdím autobusem s lidmi, co chodí na zdravku a většinou se jedná o vypatlance... - Tím se ovšem nechci dotknout všech studentů zdravotních středních škol. Jen podotýkám, že se zrovna s takovými setkávám.

15 *Vee* *Vee* | Web | 13. března 2014 v 19:03 | Reagovat

Moc se mi to líbí :) Je to skvělý názor.. vidím se v tom. Je to nejspíš proto, že studuji zdrávku (3. rokem) a praxe v nemocnici je někdy.. no přiznejme si to.. úděsná. Pacienti nevrlí, personál ještě horší.. kam se pak má člověk nebo respektive ZDA těšit? o.O ale jsem ráda, že to konečně někdo napsal tak jak to cítí :) takže.. hodně síly "sestro" :)

16 Ravicu Ravicu | E-mail | Web | 13. března 2014 v 19:24 | Reagovat

Naprosto úžasný a pravdivý článek a díky za něj! Já jsem byla poslední ročník tzv. "opravdových" sester, tedy ne asistent a stejně jsem šla ještě na Diplomovanou specialistku. Dneska jsem na tom tak, že jsem právě zaplatila za přijímačky na vejšku, kde si chci dodělat bc, mám podanou přihlášku na specializační studium v intenzivní péči a něco jako osobní život? neumím si představit život bez studijních materiálů, ikdyž ani do jedný mojí vzdělávací aktivity se mi nechce, už se vidím, jak se budu učit, třeba po bezvadném víkendu na naší jednotce intenzivní péče :)

17 Destiny Destiny | Web | 13. března 2014 v 19:40 | Reagovat

suhlasim sestričky robia 90% roboty okolo pacienta ...doktor len kukne okomentuje alebo zooperuje a koniec...potom je na rade sestrička :)

18 Adéla Adéla | Web | 13. března 2014 v 19:47 | Reagovat

Ahoj,super článek!A věřím ti, že to musí být opravdu náročné.Já bych tuto profesi dělat nechtěla.Už jen z toho jak je to náročné a z toho, že by mě to nebavilo.Ale ten kdo k tomu má vztah (tak jako ty) tak toho to musí určitě bavit.Hodně štěstí!:)

19 Terrie. Terrie. | Web | 13. března 2014 v 21:13 | Reagovat

Děkuji vám všem, za pochvaly i kritiku :) Chtěla jsem se ke všemu tak nějak vyjádřit, možná něco uvést na pravou míru, vysvětlit, ... ale je vás tady tolik, a tolik reakci, proto jsem napsala celý článek, kterým bych na vaše podněty ráda reagovala (http://terriesshelter.blog.cz/1403/13-3-2014-proboha-jsem-na-titulce) ...
Zároven, mám ve zvyku obcházet blogy mých návštěvníků ale tolik lidí, to jsme ještě nezažila :D Díky moc za názory, je to pro mě velmi přínosné :) ... a ještě za sebe můžu slíbit, že se vynasnažím být sestra, která udělá setřičkám dobré jméno a bude mít svou práci, a hlavně své pacienty, ráda :3

20 Vendy Vendy | Web | 13. března 2014 v 21:24 | Reagovat

Smutné je, že i když bude mít zdravotní sestra vysokou školu a třeba tři nástavby, pořád nebude mít zdaleka plat takový, jak lékař. I když za něj bude vykonávat 60% povinností.
Proto klobouk dolů před sestramy, které se do této práce pustí, i když ví, že na tom nebudou dobře ani platově, ani pracovně.

21 Vivi Vivi | E-mail | Web | 13. března 2014 v 22:53 | Reagovat

Súhlasím s tebou v tom, že setričky robia ovela viac práce než lekári. Dosť často robia aj prácu za lekára.
Síce nemám dobré skusenosti so sestričkami na psych. oddelení kde boli hnusné, každého ignorovali a jediné čo urobili za celý deň bolo to, že ak im niekto liezol na nervy..zavreli ho do sietovej postele alebo nadopovali liekami tak aby spal celý deň a potom si v sesterni pri kávičke sedeli a ohovárali nás. Bol to absolutne neprofesionálny prístup.
Ovela lepšiu skusenosť so sestričkami mám na infekčnom oddeleni, kde možem čestne prehlasiť že sa starali najviac ako vedeli. A popritom ešte poslúchali rozne výlevy pacientov a ich problémy v rodine, ako si to tu napísala aj ty.
Čiže podla mojho názoru by sestričky mali mať ovela vyšší plat než lekári. Zato, že má lekár  nejaký ten titul tak to neznamená že je aj lepší. Samozrejme až na výnimky, kde sú naozaj lekári super a vedia pomocť človeku čo najviac.

22 Rose Rose | E-mail | Web | 14. března 2014 v 7:39 | Reagovat

Jakožto budoucí zdravotní sestra musím složit poklonu k tvému článku. Je pravda, že lidé tuto profesi nedocen'ují tak, jak by měli.

23 Natália Natália | 14. března 2014 v 19:59 | Reagovat

[2]: Najlepšie na tom je, že vyštudujeme zdravotníckeho asistenta a v nemocnici nás bohužial zamestnajú ako sanitárky. Je to smutné....

24 Terrie. Terrie. | Web | 16. března 2014 v 18:22 | Reagovat

[23]: a ve výsledku nakonec ještě pracuješ jako všeobecná sestra, ale máš plat sanitářky, či ošky...

25 ZdenekO ZdenekO | E-mail | 17. ledna 2017 v 18:08 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na terriesshelter.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

26 ZdenekX ZdenekX | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 12:58 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

27 DickyzHearL DickyzHearL | E-mail | 21. ledna 2018 v 20:45 | Reagovat

is there an interaction with cialis and acupril?
http://viagrawithoutdoctorpres.net - viagra without a doctor prescription
  mail order viagra cialis
<a href="http://viagrawithoutdoctorpres.net">viagra without a doctor prescription usa
</a> - cialis from canada online pharmacy knowledge base
cialis 20 mg street value last post

28 Gerazdfleft Gerazdfleft | E-mail | 16. března 2018 v 22:00 | Reagovat

can you take cialis tablet if you have a bad hart
http://walmartcialis.shop - cialis over the counter at walmart
  cialis coupon sort threads by
<a href="http://walmartcialis.shop">cialis over the counter at walmart
</a> - cialis 20mg registered users
cialis sellers in india to indian buyers

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama