mezi kontejnery.

28. srpna 2013 v 22:20 | Terrie.
Ach, blogu, to je zase téma ... o kterém se mi jaksi těžko píše. Píše, nepíše... nevím, jak to pojmout, nakonec jsem se však rozhodla přece jen se tomu věnovat ... a zkusila jsem zapojit fantazii.
Výsledek? O ničem a ani se mi to nelíbí.
Dejme tomu ... pokus napsat zase něco ... co se vlastně mě netýká. Cosi fiktivního ...
pociťuji nespokojenostNebýt toho ustavičného, otravného bzučení, ještě by spala. Na projíždějící auta, či jakýkoliv jiný zvuk ulice si už zvykla, proč jen ty otravné mouchy byly pořád prostě ... otravné? Ohnala se rukou aby tu pitomou bzučivou věc odehnala. Nezvykne si na ně.
S povzdechem se posadila a zakroužila hlavou sem a tam, slyšela, jak jí přitom křuplo kdesi v krční páteři. I na to nepohodlí se dalo zvyknout celkem dobře. Seděla na jakési provizorní matraci, kterou ve skutečnosti tvořilo jen pár podélně uložených kartonů. Polštář tvořil pytel na odpadky. Ve skutečnosti ... byly odpadky všude. Ať u v oněch pytlích, nebo ve dvou velkých kontejnrech. I na tohle si musely zvyknout. Lepší místo nenašla. Všechny lepší místa už byla zabraná. Tady měla alespoň malinkou stříšku, kdyby náhodou pršelo. Ještě včera jí z toho bylo chvíli zase smutno, takové hnusné, hnusné místo. Dneska jí to přišlo už docela ... zvykla si.
Zvedla se na nohy a odšourala se o ulici dál, aby se vymočila. Hezky pod stromem, tam bylo její wc. Konat potřebu na tom svém plácku u popelnic jí přišlo ... nehygienické? To slovo nemělo v tomhle světě smysl. Přesto chtěla mít toaletu odděleně od ložnice.

Za okamžik se potácela městem, v břiše jí kručelo. Strčila ruku do kapsy a vytáhla pár mincí. Měla štěstí, mohla si koupit nějaké pečivo. A další štěstí, jen zvedla hlavu, na chodníku se cosi zalesklo. Další korunka do kapsičky - doslova. Usmála se a sehnula se pro ní. Výborně. Mohla by si koupit i koláček. Nebo housku a nějaké pití. Nebylo to zbytečné? Možná trochu bylo, vodu ještě měla, na to měla svůj systém. Ale koupit si nějaké sladší pití ... proč by si neudělala radost? Ovšem ta představa makového koláče s třešničkou na vrchu, ta chuť rozplývající se na jazyku. Ta představa zvítězila. Bude mít dobrou večeři. A kousíček možná zbyde i na snídani. Dělalo jí to radost, cestou se usmívala. Dnes byla neděle, v nedalekém klášteře podávali polévku, o jídlo měla dnes postaráno.
S jakýmsi odporem se podívala na muže, jež posedával nedaleko telefonní budky, před sebou starý, umorousaný klobouk a jakási kartonová cedulka, ujišťující kolemjdoucí, že potřebuje nějakou tu almužničku, aby přežil! Ale ona věděla své. Nežebral na jídlo, jedl z popelnic, možná si něco na zub koupil jen občas. Ve skutečnosti ho stejně zajímal jen prach sprostý chlast! Cítila jakési pohrdání. Každý tady měl svůj příběh, on se na ulici prochlastal.

Ne jako ona - ta žena čekající přede dveřmi kláštera. Jí sem zavedlo až přílíš špatných rozhodnutí. Příliš zlá doba. Tolikrát litovala sebe, své smůly, svých chyb. Tolikrát se snažila. Ale čím víc se člověk zavrtával do tohoto života, tím víc nebylo cesty zpět. A ona byla zavrtána definitivně. Byla už příliš stará na to, aby někde našla práci, nehledě na to, že smradlavou bezdomovkyni nikdo nezaměstná. Tak lehce člověk přišelo střechu nd hlavou, o vše, tak těžko to mohl kdykoliv získat zpět. Avšak byla už zvyklá. Samozřejmě, že by si přála od života víc, ale dokázala se s ním smířit a dokázala i v tom minimu, co měla, nacházet radosti. I tak dokázala žít. Všichni měli svůj příběh ... Stejně tak jako ušmudlaná dívka, která náhle přicupitala za ní. Ta se na ulici octla pod tíhou svých vlastní chyb a své zbabělosti. Přesto, měla ještě šanci, a starší žena to věděla. Podívala se jí do očí a lehce se na ní usmála. Ona brzo zemře, ona už nic nedokáže, jen to jedno - před ní tu stála ukřivděná, zatracená mladá lidská bystost, dívka která se octla nedávno bez domova, a které bylo pomoci. Každý tam má svůj příběh ale některým, některým se skutečně podařilo ho ukončit trochu šťastněji ... jí už se to nepovede, ale může pomoci ke štěstí jiné ...
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama