jejich revírem je ... Kaufland (?).

9. července 2013 v 13:29 | Terrie |  na téma.
Jsem tak (anti)talentovaná, že si zavřu rozepsaný článek, aniž by se uložil. Tak tedy začnu znovu (jsem jen ráda, to předtím bylo příšernější než by tohle mohlo být)
využiju toho, že jsem nějak žhavá do psaní a dostala jsem tuto druhou šanci ... a budu psát na téma

Kde začít?

Můj vztah k této generaci?


Moji vrstevníci (nebo téměř vrstevnící) se kterými trávím čas mají takový zvyk (a já s nimi) prostě se ... zasmát. A bývají to i důchodci, díky kterým se "bavíme" - ať už jsou to právě ony slevy v Kauflandu, upravená důchodcovská auta v Top Gearu nebo vtipy na Alzhaimera. Ano, měli bychom se mnohdy stydět.
Ovšem neberte nás zle. S humorem jde přece všechno líp a ... proti starším lidem nic nemám!
Naopak
Z pohledu zdravotníka ... ok, mám starší lidi ráda. Ať už je to při praxi v nemocnici, nebo někde na vsi, připadám si díky nim potřebná. Ať už jde o to ten vděk, když jenom podáte někomu slabšímu čaj z nočního stolku, nebo si uděláte na chvilku čas na prarodiče, kteří se vás s radosti vypatají na tolik věcí a povypráví vám tolik příběhů.

A proč si z nich, my mladší, pořád utahujem?
Jednak jsme takoví. Nehrajme si na svatoušky, všichni rádi do někoho rýpeme, třeba jen proto, že si pak připadáme jako ... ti lepší.
Zároveň si myslím, že máme strach.
Všichni chceme žít dlouho, toužíme po onom požehnaném věku ale staří být nechceme. Bojíme se vrásek, odcházejícího zdraví, shrbených zad, berlí, či vozíčků, zubních protéz, naslouchátek, nemocnic, ústavu pro dlouhodobě nemocné, ... ale co víc - čím déle tady budeme, tím více blízkých ztratíme, hrozí nám samota, a až velké množství volného času, který budem trávit sami. Nemáme spíš obavu právě z toho, že se na nás naši potomoci nebo blízcí jednou vykašlou, taky jako my máme tendenci kašlat na ty starší? Nebo právě máme strach z toho, že budeme odkázání na pomoct těch, které jsme dost možná často, v minulosti, přehlíželi my?

Vždycky si vzpomenu na jednu báječnou učitelku - jedna z mála lidi, co mi ze zdravky snad možná budou chybět. Rozčilovala se, když si někdo dělal legraci z důchodců. Vždycky jí vytočily reklamy, které si z nich utahovaly, urážely je ... anebo je používali jenom pro prezentaci výrobků jako jsou třeba pomůcky pro inkontinentní (nebuďme naivní, nejen staří tyhle věci používají).
Rozhodně měla pravdu v tom, že i tato generace má přece sakra normální součástí lidského života a společnosti! A málokdo z nás si uvědomuje, jak ta doba, tohle poslední období, může být těžké - v dnešní době je to přece tak: mnoho let se lidé věnují jenom své kariéře, zabezpečení rodiny, na nic jiného už nezbývá čas. A co mají dělat, když příjde důchod? Najednou nemusí dělat nic z toho, mohou si užívat volného času, koníčků, přátel. Ale jak, když tohle všechno neznají?
Vzniká další zarytá "důchodcovská představa": brblající stařík, věčně nabručený, nenávidí všechny kolem sebe, není radno se s ním vůbec dávat do řeči.
Upřímně ... jak se chováte vy, když máte volno ale nemáte absolutně nic ne práci? Nevíte, jak s tím volným časem vynaložit a všichni na vás ... z vysoka?
A navíc - z praxe vím jedno: když se my sami k lidem chováme hezky, většinou nemají důvod chovat se k nám jinak.

Realita je taková, že nás tohle životní období taky čeká, pokud, jakby řekli stařší, dožijeme.
Házíme důchodce do jednoho pytle senilních dědků ale neuvědomujeme si jejich situaci.
A neuvědomujeme si, že se nás to jednou bude taky týkat.
Jakobychom podzim života přehlíželi, snažili se ho vytěsnit z normální fáze života ... jen kvůli našemu vlastnímu strachu z něj.

... a to v minulosti patřili vždy ti nejstarší mezi onu elitu, moudrou radu starších, ke kterým mládí vzhlíželo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Capricorn Capricorn | Web | 11. července 2013 v 11:50 | Reagovat

Máš naprostou pravdu, ale je pravda, že si na starší lidi postěžujeme, aniž bychom sis to třeba uvědomili. Křičící pán u kasy, babičky, které se přímo před tebou na chodníku zastaví a stojí nebo třeba ty, které vběhnou na chodník, protože ví, že jinak by na tom ostrůvku uprostřed silnice zůstaly stát celou věčnost. Člověk chvíli běduje, na to a tamto, ale vesměs si uvědomíme, že taky jednou budeme staří a že starší generace je od nás šikanovaná.
Setkávám se často s tím, že když už za těch tisíc let jedu někam normální hromadnou komunikací, tak mladí s rovnýma kšiltama nebo 14ky na jehlách sedí, vesele se vybavují a shrbené babičky stěží drží na vyčerpaných nohou rovnováhu - to mě naprosto šokuje, vždycky - je to něco, co nepochopím, ze strany mladých už neexistuje žádná ohleduplnost a proto nás ti starší háží všechny do jednoho pytle bezohledných mladých spratků..
Napsala jsi to skvěle, já ani nevím, jak správně napsat komentář, protože se vším co je tu řečeno, naprosto souhlasím!
Amen Šťouchu :D :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama